Országos Katolikus Gyűjteményi Központ

Az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ, mint a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia egyik központi intézménye könyvtári, levéltári és múzeumi szakterületen fejti ki tevékenységét...

Országos Egyházművészeti és Műemléki Tanács (OEMT)

Országos Katolikus Gyűjteményi Központ (OKGyK)

Aktualitások:

A felújított Váci Székesegyház megáldása és átadása (ÚJ IDŐPONT!) (Váci Egyházmegye)

Különleges barokk mennyezet- és falképeket csodálhatnak meg a látogatók a veszprémi Érseki Palotában. Több megfejtésre váró rejtélyt is tartogattak a szakembereknek a közel 250 éves alkotások (Veszprémi Érsekség)

Elkészült Kecskemét egykori ferences kolostorának felújítása (epiteszforum.hu)

Meghívó – Nyitott Napok 55.  A Nyitott Napok sorozat következő előadása: Német nyelvű kódexek és kódextöredékek a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban (ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet)

Meghívó Zichy Ferenc győri püspök pappá szentelésének 300. évfordulója tiszteletére rendezett kiállításra, amelynek megnyitójára (2024. október 7.) szeretettel vár minden kedves érdeklődőt a Győri Egyházmegyei Gyűjteményi Központ – Egyházmegyei Levéltár. Aznap este a győri székesegyházban felcsendül Istvánffy Benedek Szent Dorottya-miséje, amelynek kottáját a Levéltár őrzi. 

„bizalommal számíthatunk Isten angyalaira” – megáldották a felújított egri bazilikát (Egri Főegyházmegye)

Képzőművészeti Tárlat a XVIII. Ars Sacra Fesztivál keretében (Székesfehérvári Egyházmegye)

Via Crucis – kiállítás és hangverseny (Veszprémi Érsekség)

Érsekségi ékességek 129. rész (Veszprémi Érsekség)

Érseki tárlatvezetés az egri bazilikában (Egri Főegyházmegye)

Szent István király intelmei 21. századi képnyelven – Ars Sacra-plakátkiállítás a Pázmány BTK-n (Magyar Kurír)

Görögkatolikusok évszázados öröksége (Miskolci Egyházmegye)

Fénnyel átszőtt Miatyánk Esztergomban (Magyar Kurír)

MEGHÍVÓ – a Váci Egyházmegye szeretettel hívja a „…SZORGALOMMAL KELL ŐRKÖDNÖD A SZENTEGYHÁZON…” VÁCI EGYHÁZMEGYE A KÖZÉPKORBAN című egyháztörténeti  konferenciára, amelynek fővédnöke Marton Zsolt megyéspüspök.  A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött! (Váci Egyházmegye)

Az Isten nélkül nem lehet alkotni – a főszékesegyház belső festési munkálatairól mesélt Seres Tamás (Hajdúdorogi Főegyházmegye)

Válogatás – Kőszeginé Magyari Julianna kiállítása a Szent Erzsébet Házban (Sárospataki Római Katolikus Egyházi Gyűjtemény)

Sajtóközlemény – Kulturális Örökség Napjai 2024 (Székesfehérvári Egyházmegye)

„A jelenlétünk a legfontosabb” (Katolikus Tábori Püspökség)

„Az igazság békét teremt!” – Kaposváron is megkezdődött a XVIII. Ars Sacra Fesztivál (Kaposvári Egyházmegye)

Ideje a kő összeszedésének – a Dóm Kőtárban látható kőfaragványok vallásturisztikai bemutathatóságáról tartottak szakmai fórumot (Pécsi Egyházmegye)

A Váci Egyházmegye közleménye a Nagyboldogasszony-székesegyház szeptember 21-ére tervezett ünnepélyes átadásával és az oltárszenteléssel kapcsolatban (Váci Egyházmegye)

Szentgotthárd szakrális értékei (Szombathelyi Egyházmegye)

Részlegesen feltárták a Székelytámadt [Székelyudvarhely] várban az egykori domonkos templom maradványait (romkat.ro)

Könyv és festmény – Fecske Orsolya tárlata Mindszenty Józsefről a Rokolya utcai plébánián (Magyar Kurír)

Meghívó az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár 2024. szeptember 25-én nyíló kiállítására, „Istennek kintses tárházába”, mely válogatást ad az esztergomi Bibliotheca ferences vonatkozású darabjaiból, valamint a kiállítás plakátja (Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár)

„Művei nem ábrázolják, hanem folytatják a történetet” – Kiállítás Balás Benedek bibliai grafikáiból (Magyar Kurír)

Felragyog a látható világban az isteni valóság – Megnyílt az Ars Sacra Fesztivál (Magyar Kurír)

Érsekségi ékességek 128. rész (Veszprémi Érsekség)

Kulturális Örökség Napjai programok Pannonhalmán (Pannonhalmi Főapátság)

Ars sacra – szakrális művészeti kiállítás – Kolozsváron (romkat.ro)

Ahol az égi és a földi találkozik – Befejeződött a Püspöki Palota dísztermének felújítása (Szombathelyi Egyházmegye

Ismét látható az ábrázolásában egyedülálló freskó Nyírvasvári felújított Szent István-kápolnájában (Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye)

Meghívó a Magyar-lengyel szentek – szent Kinga 800, szent Hedvig 650 című kiállítás megnyitójára (Kecskeméti Katona József Múzeum és Magyar Művészeti Akadémia)

Van képed hozzá? Fotókat, képeslapokat várnak (Veszprémi Érsekség)

Az Ars Sacra és Könyvtári Esték keretében „Örökség és Közösség(e): érték képviselet az építészetben” címmel tart könyvbemutatót és előadást, 2024. szeptember 17-én, kedden, 17 órától, a PüspökVác Látogató és Rendezvényközpontban Dr. Fejérdy Tamás DLA, okl. építészmérnök, okl. műemlékvédelmi szakmérnök, egyetemi docens (BME), melyre minden érdeklődőt szeretettel várunk! (Váci Egyházmegyei Könyvtár)

NKA-pályázat segítségével restauráltatott ősnyomtatvány (Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár)

Kelta királyi kincsleletet is tartalmazó egyháztörténeti kiállítás nyílt Bátaszéken (Magyar Kurír)

Egyházi összművészet Vácon – Befejeződött a székesegyház felújítása (Magyar Kurír)

Üzenet a szakrálisból VIII. Képzőművészeti kiállítás, Kolozsvár (romkat.ro)

Érsekségi ékességek 127. rész (Veszprémi Érsekség)

Meghívó Kovács Melinda Balogh Rudolf-díjas fotográfus ÉDEN című tárlatára, valamint tárlatvezetésre (Váci Egyházművészeti Gyűjtemény)

Az Egri Érseki Palota Látogatóközpont az Ars Sacra Fesztiválon:
Csíksomlyó és a Kárpát-medencei keresztény értékek, fotókiállítás, valamint
az érseki magánkápolna megtekintése (Egri Érseki Palota Látogatóközpont)

Kősziklafészek és régi püspöki ház – Látogatás Sümegen, a püspöki palotában és a várban (Magyar Kurír)

ARS SACRA Keszthelyen (Veszprémi Érsekség)

A Keresztény Múzeum meghívója Szakács Imre László festőművész MIATYÁNK című időszaki kiállításának ünnepélyes megnyitására – 2024. szeptember 20-án 17 órára, a múzeum gobelin termébe (Keresztény Múzeum)

Könyvtár

Az egyházi tulajdonú könyvtárak – ahol megőrzik és hozzáférhetővé teszik minden korok emberi és keresztény kultúrájának emlékeit – a tudás kimeríthetetlen tárházát képezik, melyből a teljes keresztény közösség és a polgári társadalom is a jelenben képes megismerni saját múltjának emlékét.
(Egyházi Kulturális Javak Pápai Bizottsága: Egyházi könyvtárak szerepe az Egyház missziójában)

Levéltár

Az egyházi levéltárak a személyeket és eseményeket illetően keletkezett hamisítatlan és spontán dokumentáció megőrzésével az Egyház életének emlékét ápolják és a Tradíció értelmét juttatják kifejezésre
(Egyházi Kulturális Javak Pápai Bizottsága: Az egyházi levéltárak szerepe a lelkipásztori életben. Körlevél)

Múzeum

Az egyházi múzeumot ezért az egyes részegyházakba integrált, és a többi ott működő intézménnyel kölcsönhatásban lévő alkotórésznek kell tekinteni … Mivel szorosan kötődik az Egyház küldetéséhez, mint annak részese, nem veszti el lényegi célját és használati rendeltetését.
(Egyházi Kulturális Javak Pápai Bizottsága: Az egyházi múzeumok pasztorális szerepe. Körlevél)

OEMT

A magyar műemléki állomány közel egyharmada egyházi tulajdonban van. Ezek fenntartása és folyamatos gondozása egyrészt az egyházat a múlt iránti tiszteletre és a műemlékvédelmi előírások köteles betartatására kötelezi, másrészt súlyos anyagi terhet ró az egyes egyházmegyékre (és egyházközségekre).
A magyar örökségvédelem szolgálata tehát az egyházi és az állami hatóságok szoros együttműködését igényli.

ORSZÁGOS KATOLIKUS GYŰJTEMÉNYI KÖZPONT

A Gyűjteményi Központ a magyar katolikus egyház könyvtári, levéltári, műtárgy és műemlék állományát nem csupán a nemzeti örökség, hanem az egyetemes egyház és az európai kultúra egészének örökségeként értékeli, és lehetőségeinek határain belül munkájával következetesen szolgálja.

LÁTOGASSON EL ALÁBBI OLDALAINKRA

Szakrális művészet

Azt mondottuk: az Egyház és a művészet az emberért van, az ember eszményeiért, igazságáért és valóságának felfedezéséért. S mindezt a jelen órában, az „aggiornamento”-ban, – hogy a II. Vatikáni Zsinat kifejezését használjuk.
(Szent II. János Pál: Beszéd a művészekhez és az újságírókhoz. München 1980. nov. 19.)

Műtárgyvédelem

Az Egyház mindig is vallotta magáról, hogy az emberi értékek ismerője, minden korszakban támogatta a szabad művészetek fejlődését, és biztosította az evangelizációs küldetésének teljesítésére rendelt műalkotások gondozását. (Egyházi Kulturális Javak Pápai Bizottsága: Az egyházi kulturális javak leltározásának és katalogizálásának szükségessége és sürgőssége)

Művészek

… a művész már valami létezőt használ föl, aminek formát és jelentést ad. Ez az istenképmás ember sajátos tevékenysége. (Szent II. János Pál: Levél a művészekhez. Vatikánváros, 1999. április 4.)

Katolikus kultúra

Az Egyház kulturális javai a keresztény közösség közvetlen öröksége és tulajdona. Egyidejűleg a keresztény üzenet általános dimenziója alapján, bizonyos értelemben az emberiség egészéhez tartoznak. (Egyházi Kulturális Javak Pápai Bizottsága: Az egyházi múzeumok pasztorális szerepe. Körlevél)

Dokumentumok

Az Egyházi Kulturális Javak Pápai Bizottságának dokumentumgyűjteménye, valamint további dokumentumok az Egyház kulturális javaival, azok védelmével és gondozásával kapcsolatban.

Bibliográfia

… a polgári társadalommal való együttműködés és közös munka már akkor is egyszerűbbé válik, ha az egyházi könyvtárak az országos informatikai hálózat által bibliográfiai adataikat megosztják. (Egyházi Kulturális Javak Pápai Bizottsága: Egyházi könyvtárak szerepe az Egyház missziójában)